مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)

پایگاه های ما

با عضویت در آی نور می‌توانید از امکانات وب‌سایت‌های مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی شامل پایگاه مجلات تخصصی نور، پایگاه کتابخانه دیجیتال نور، سامانه مشابه یاب متون سمیم نور، پایگاه جامع الاحادیث، پایگاه ویکی نور، پایگاه پژوهیار، پایگاه نورنگ و پایگاه پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی استفاده نمایید.
آدرس اینترنتی : inoor.ir
این پایگاه در سال ۱۳۸۴ و با هدف ایجاد بانک اطلاعاتی گسترده از مجلات حوزه علوم اسلامی و انسانی، پایه‌ریزی گردیده و در بردارنده هزاران شماره مجله در صدها عنوان از مجلات کهن تا امروز می باشد. این پایگاه علاوه بر عرضه و امکان ذخیره‌سازی مجلات به صورت تمام‌ متن و تمام ‌تصویر، قابلیت‌هایی چون: جستجو، نقد، برگزیدن، مدیریت مقالات و نیز اطلاعات مربوط به صاحبان آثار را در اختیار کاربر قرار می دهد.
آدرس اینترنتی : www.noormags.ir
این پایگاه در سال ۱۳۸۵ و با هدف عرضه کتاب های تخصصی حوزه علوم اسلامی و انسانی بر روی شبکه جهانی اینترنت راه اندازی گردیده و در بردارنده هزاران جلد از منابع ارزشمند علوم اسلامی در موضوعاتی همچون: علوم قرآن و تفسیر، علوم حدیث، ادعیه و زیارات، تاریخ و سیره، فقه، اصول، اخلاق و عرفان، و... به همراه قابلیت های منحصر به فرد پژوهشی می باشد.
آدرس اینترنتی : www.noorlib.ir
سمیم نور به عنوان نخستین سامانۀ مشابه‌یاب متون فارسی، در سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرد. هدف از تأسیس این سامانه، بررسی میزان مشابهت متون به منظور پیشگیری از ارتکاب تقلب در انواع پژوهش و در نتیجه کمک به سلامت تولید علم، به‌ویژه در حوزۀ علوم انسانی است. «سمیم نور»، مقالات، پایان‌نامه‌ها و متون ارائه‌شده از سوی کاربران را با استفاده از فنون مشابهت‌یابی با حجم انبوه اطلاعات متنی در اختیار مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (اعم از مقاله، کتاب و سایر متون) می‌سنجد و ضمن یافتن عبارات مشابه، امکان مقایسۀ متون با یکدیگر را فراهم می‌سازد.
آدرس اینترنتی : www.samimnoor.ir
این پایگاه در تیرماه ۱۳۹۳ و با هدف عرضه فعالیت های حدیثی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در وب راه اندازی گردید. جامع الاحادیث بزرگ ترین وبگاه حدیثی شیعه است که جهت تسهیل فعالیت های پژوهشی علاقمندان و متخصصان حدیث، فعالیت می کند. در حال حاضر نزدیک به ۴۱۵۰۰۰ حدیث از ۲۷۸ جلد کتاب حدیثی شیعه، در آن ارائه شده است. جستجو در احادیث، امکان مشاهده روایات مشابه، امکان مقایسه روایات با یکدیگر، امکان دسته بندی روایات و امکان ایجاد پروژه های پژوهشی شخصی، از مهم ترین ویژگی های این پایگاه است.
آدرس اینترنتی : www.noorhadith.ir
سایت گروه متن‌کاوی با هدف برقرای ارتباط با مؤسسات دیگر و همچنین پژوهشگران و دانشمندان حوزۀ متن‌کاوی ایجاد شده است. در این سایت، اخبار آخرین دست‌آوردهای مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به‌علاوۀ ابزارها و دادگان‌های تولیدی این مرکز و همچنین مقالات چاپ‌شده پژوهشگران متن‌کاوی مرکز ارائه شده است.
آدرس اینترنتی : textmining.noorsoft.org
پایگاه حوزه با هدف ترویج فرهنگ دینی، در سال ۱۳۷۷ پا به عرصه وجود گذاشت. در آن زمان این پایگاه اولین مرجع ارائه محتوا و معارف شیعی به زبان فارسی بود. اکنون این پایگاه شامل انبوهی از اطلاعات است که دسترسی به بیش از ۵۵۰۰۰ مطلب به صورت موضوعی؛ متن کامل قرآن کریم، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه به همراه ترجمه و شرح؛ متن کامل ۵۰۰۰۰ مقاله از ۲۵۰۰ شماره مجله؛ ارائه مشخصات ۲۰۰۰۰ پایان نامه و ارائه ۵۰۰۰ پرسش و پاسخ در موضوعات مختلف دینی از آن جمله است.
آدرس اینترنتی : www.hawzah.net
پایگاه ویکی‌نور، دانشنامه‌ای تخصصی در موضوع کتاب‌شناسی و زندگی‌نامه پدیدآورندگان می‌باشد که مقالات آن طی سال‌های متمادی نگاشته شده است. این مقالات در بخش کتاب‌شناسی نرم‌افزارهای نور نیز استفاده شده است.
آدرس اینترنتی : wikinoor.ir
نرم‌افزار اندرویدی همراه نور و نسخه ویندوزی آن با عنوان کتاب‌خوان نور، واسطی برای مطالعه‌ی قانونی کتاب الکترونیک بر روی موبایل، تبلت و رایانه شخصی هستند؛ پایگاه همراه نور نیز به شما این امکان را می‌دهد تا از طریق وب نسبت به جستجوی کتاب مد نظر خود، مشاهده متن مختصر هر کتاب و در نهایت خرید کتاب جهت استفاده در نرم‌افزارهای همراه نور و کتاب‌خوان نور اقدام نمائید.
آدرس اینترنتی : www.hamrahnoor.ir
این پایگاه در سال ۱۳۸۶ و با هدف اطلاع رسانی در زمینه معرفی محققان راه اندازی گردیده است. معرفی هزاران محقق و پژوهشگر حوزه علوم انسانی و آثار آنان، امکان دستیابی به اطلاعات محققان از طریق فهرست الفبایی محققان، فهرست پژوهشگران بر مبنای تخصص، فهرست محققان براساس مراکز و همچنین امکان ویرایش اطلاعات توسط خود محققان از امکانات مهم این پایگاه است.
آدرس اینترنتی : www.andishvaran.ir
پایگاه امام علی علیه السلام در سال ۱۳۷۹ و به دنبال اعلام این سال به نام مبارک امیر المؤمنین علی علیه السلام راه اندازی گردید. در این پایگاه مطالب گوناگون درباره ی اندیشه، سیره، شیعه و فضایل امام علی علیه السلام و همچنین متن و ترجمه نهج البلاغه به همراه شرح، مصادر و مستدركات آن و متن كامل كتاب الغدیر به همراه ترجمه ی فارسی با امكان دسترسی به فهرست موضوعی كتاب الغدیر ارائه گردیده است.
آدرس اینترنتی : www.imamalinet.net
پژوهیار اولین نرم‌افزار مدیریت استناددهی متن باز فارسی زبان است که بر پایه نرم افزار زوترو طراحی شده است. این نرم افزار محققان و پژوهشگران را در امر پژوهش و مستند‌سازی نتایج پژوهشی یاری می‌کند. پژوهیار، ابزاری پژوهشی و قدرتمند است که به کاربران کمک می‌کند تا گردآوری، سازماندهی و تجزیه و تحلیل منابع علمی خود رابه آسانی انجام دهند و سپس با تکیه بر آن بتوانند به نحو مناسبی و بر اساس شیوه‌نامۀ استناددهی مورد نظر خود، به مستندسازی حاصل پژوهش خود در قالب کتاب، پایان‌نامه و مقاله بپردازند.
آدرس اینترنتی: www.pajoohyar.com
مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) که تاکنون به توسعۀ متنی و سخن- محور میراث گران‌سنگ اسلامی و بومی در فضای دیجیتال اهتمام داشته، ضمن پیگیری پرشتاب فعالیت‌های گذشتۀ خود، اکنون به توسعۀ کاربری بخشی از جنبه‌های بصری این میراث در بخش‌های مختلف فضای مجازی می‌اندیشد و می‌کوشد تا جلوه‌های بصری آن‌را در زمینه‌هایی همچون میز کار مجازی کاربران ویندوز، قالبهای وبلاگ، و زمینه‌های پاورپوینت تولید کند و آن را از طریق وبگاه «نورنگ» عرضه بدارد.
آدرس اینترنتی : www.noorang.ir
گروه گرافیك طوبى یكى از گروه‏هاى فعال در بخش نرم‏‌افزار مركز تحقیقات كامپیوترى علوم اسلامى می‌باشد كه همگام با دیگر گروه‏ها مسئولیت تولید صفحات گرافیكى براى بكارگیرى در نرم‏‌افزارهاى علوم اسلامى را به عهده دارد. از آنجایى كه مقدارى از فعالیت مركز تحقیقات معطوف به ایجاد پایگاه‏ها در اینترنت می‌باشد گرافیك طوبى در جهت طراحى و پیاده‌‏سازى گرافیكى صفحات« Web»نیز فعالیت چشمگیرى را دارا می‌باشد...
آدرس اینترنتی : tubagraphics.com
در این فروشگاه تمامی محصولات مرکز با ارائه توضیحات کامل و تصویر نرم افزار معرفی شده اند تا بتواند در انتخاب مناسب یاری گر شما باشد. با دسته بندی موضوعی محصولات و امکان جستجو در نام و توضیحات نرم افزارها می توانید محصول مورد نظر را به سرعت بیابید...
آدرس اینترنتی : www.noorshop.ir
وظیفه این پایگاه فراهم سازی امکان دسترسی به نرم افزارهای نور از طریق اینترنت و بدون نیاز به نصب برنامه ها و همچنین اجرا در بسترهای غیر ویندوزی است
آدرس اینترنتی : sadaadnoor.ir
پایگاه فصلنامه ره آورد نور در سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را آغاز نمود. و تقریبا هر سه ماه یکبار به روز می شود ومطالب شماره های جدید این فصلنامه در آن بارگذاری می شود.
آدرس اینترنتی : www.rahavardnoor.ir
پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی تأسیس سال ۱۳۹۱، قصد دارد با تکیه بر دستاوردهای فنی و پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در طول بیش از ۲۰ سال فعالیت در حوزۀ فناوری اطلاعات و همچنین با جذب و جهت‌دهی توانمندی‌های علمی پژوهشگران حوزه فناوری اطلاعات و محققان علوم اسلامی، شرایط را برای توسعهٔ پژوهش‌ها و محصولات حوزهٔ فناوری اطلاعات و علوم اسلامی و تربیت پژوهشگران در این زمینه فراهم آورد.
آدرس اینترنتی : islamit.ir
این پایگاه در سال ۱۳۹۶ و با هدف معرفی و ثبت نام برخط کارگاه‌های آموزشی نرم افزارهای نور و سهولت در اطلاع کاربران از کارگاه‌های در حال برگزاری، راه اندازی شده است.
آدرس اینترنتی : noorworkshop.ir